Rattray's Alba 36
Item no.: 16289
EAN: 4251582734685
Alba is the Gaelic name for Scotland.
Our newest collection features six classic shapes with medium-sized bowls. The smooth, red-brown Top harmonizes perfectly with the acrylic mouthpiece in Cumberland look.
The metal application accents the high-quality appearance.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 40 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Alba |
| Shape | Half-Bent - Diplomat |
| Style | Classic series |
| Surface | grey |
| Weight | 50-59 gram |