Rattray's Bamboo Billiard Contrast 9mm
Item no.: 17101
EAN: 4251582740075
In recent years, there have been occasional small batches of Rattray's pipes with stems made of genuine bamboo. These collector's items were consistently sold out within a very short time.
Now, we are permanently integrating a billiard and a bent shape into our collection, both available with 9mm filter and without.
For a coherent Far Eastern concept, we recommend complementing these with the limited edition Rattray's zodiac sign tobaccos.
| Application | Bambus |
| Bowl Height | 40 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 140 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Bamboo |
| Shape | Bent - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | grey |
| Weight | 30-39 gram |