Rattray's The Good Deal 161 (3x)
Item no.: 15597
EAN: 4251582730625
Yes, your eyes do not deceive you. The price you see is correct!
You are wondering what the catch is? There is none. Each pipe is individually checked by us, and only those that pass both the technical and visual inspection go on sale. As the name suggests: a really good deal!
Many popular Rattray’s shapes are now available in a bundle of 3.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 40 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 6mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | The Good Deal |
| Shape | Straight - Rhodesian |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 50-59 gram |