Rattray's Newcastle Grey 5
Item no.: 16446
EAN: 4251582735729
Newcastle upon Tyne, known for its historic architecture and vibrant culture, combines industrial charm with timeless elegance.
This is exactly the character captured by our Rattray’s Newcastle Series.
The design is simple, yet powerful through the substantial metal application.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 50 mm |
| Chamber Diameter | 22 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 140 mm |
| Limited Edition | Yes |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Newcastle |
| Shape | Straight - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | grey |
| Weight | 50-59 gram |