Rattray's Newcastle Terracotta 15
Item no.: 16453
EAN: 4251582735569
Newcastle upon Tyne, known for its historic architecture and vibrant culture, combines industrial charm with timeless elegance.
This is exactly the character captured by our Rattray’s Newcastle Series.
The design is simple, yet powerful through the substantial metal application.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 55 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 145 mm |
| Limited Edition | Yes |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Newcastle |
| Shape | Bent - Rhodesian |
| Style | Classic series |
| Surface | oranges |
| Weight | 70-79 gram |