Rattray's Newcastle Sandblast 18
Item no.: 16442
EAN: 4251582735668
Newcastle upon Tyne, known for its historic architecture and vibrant culture, combines industrial charm with timeless elegance.
This is exactly the character captured by our Rattray’s Newcastle Series.
The design is simple, yet powerful through the substantial metal application.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | Yes |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Newcastle |
| Shape | Straight - Brandy |
| Style | Classic series |
| Surface | sandblasted |
| Weight | 60-69 gram |